Suudi Arabistan Futbolu: Ronaldo ve Diğer Yıldızların Etkisiyle Popülerleşiyor

 Suudi Arabistan Futbolu: Ronaldo ve Diğer Yıldızların Etkisiyle Popülerleşiyor

Geçen yıl Cristiano Ronaldo’nun Suudi Arabistan’a transferiyle birlikte, birçok kişinin ilgisini çekmeyen Suudi futbolu daha popüler hale gelmeye başladı. Ronaldo’nun Al Nassr’a transferiyle birlikte, Al Nassr’ın Instagram takipçi sayısı 300K’dan 10M’ye yükseldi. Bu transfer sadece futbol için değil, aynı zamanda Suudi Arabistan futbolunun genel popülaritesine de katkı sağladı. Hatta iddiaya göre, Al Nassr Ronaldo’yu futbolu bıraktıktan sonra Suudi Arabistan Futbol Federasyonu’nun başına geçirmek istiyor. Bu olay gerçekleşirse, Suudi Arabistan futbolunun gelişmeye devam etmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan, Ronaldo’yla başlayan futbolunu geliştirme projesine bu yaz da devam ediyor. Karim Benzema, Roberto Firmino, Sadio Mane (daha resmi açıklama gelmedi ama %90 bu transfer bitti), Ruben Neves, Riyad Mahrez, N’Golo Kante, Marcelo Brozovic, Kalidou Koulibaly, Sergej Milinkovic-Savic gibi dünyaca bilinen isimleri kadrosuna katarak futboluna önemli güçler kazandırdı. Bu transferler, Suudi futboluna olan ilgiyi artırdığı gibi, forma satışları ve sponsor anlaşmaları gibi ekonomik açıdan da fayda sağladı.

Son çılgın teklif, Kylian Mbappe’ye yapıldı. Daha önce Lionel Messi’ye 500 Milyon euro yıllık maaş teklif eden Al Hilal, bu sene PSG’ye 300 Milyon euro ve Mbappe’ye ise yıllık 700 Milyon euro teklif etti. PSG tarafı, oyuncunun bir yıl sözleşmesi kaldığı (+1 yıl opsiyon var sözleşmede ama Mbappe’nin isteyip istememesine bağlı olarak devreye giriyor) için teklifi kabul etti, ancak Mbappe bu teklifi reddetti, çünkü iddialara göre Mbappe Real Madrid ile anlaşmaya vardı. Suudi Arabistan futbolu, şu ana kadar alamadığı iki önemli isim olan Mbappe ve Messi’yi kadrosuna katmayı hedefliyor ve transfer çalışmalarına devam ediyor. Eğer bu transferler devam ederse, birkaç yıl içinde Avrupa kupalarında da yer alabilir.

Bununla birlikte, Suudi Arabistan’ın yaptığı büyük transferlerin kaynağı, Arabistan hükümetinden gelen fonlardır. Hükümet, ligdeki bütün takımlara 1 milyar euro vererek bu gelişmeleri desteklemiştir. Ancak, UEFA’nın gözetiminde, finansal sürdürülebilirlik için belirli harcama sınırlamaları getirilecek. Bu, doğru bir yaklaşımdır ve futbolun adil ve dengeli bir şekilde gelişmesine katkı sağlar.

Sonuç olarak, Suudi Arabistan futbolu büyük transferler ve hükümet desteğiyle gelişmeye devam etmektedir ve gelecekte uluslararası arenada daha önemli bir konuma ulaşmayı hedeflemektedir.

Yazar

Arda Ataçocuğu

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın